Біржа – майданчик для формування чесної ціни на газ

Біржа – універсальний інструмент для встановлення ринкової ціни на товари. Торгівля проходить в рамках подвійного зустрічного анонімного аукціону, де покупець та продавець один одного не бачать, укладення угоди відбувається автоматично. Біржові торги використовуються для торгівлі сировиною. С запуском ринку газу в Україні ціна на блакитне паливо стала формуватись на основі біржових котирувань. Ознайомитись з ними можна на сайті Української енергетичної біржі за посиланням: www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator/.

Торгівля сировиною через біржі

Товарна або Сировинна біржа – це одна з найбільш розвинених форм постійно працюючого оптового ринку, на якому проходять операції купівлі-продажу однорідних або взаємозамінних товарів по закріпленим правилами, у встановлений час та в визначеному заздалегідь місці. Біржа є посередником і в угодах не бере, виконуючи функції по їх супроводу.

Крім просто надання майданчика, на біржу покладається виконання важливих функцій:

  • Pricing (встановлення ціни на товар кожен день). Результати торгів на торгових біржах моментально стають відомі у світі за допомогою сучасних засобів зв’язку. Ціни на торгових біржах виступають показниками співвідношення попиту та пропозиції на певний товар в даний момент.
  • Hedging (хеджування). Це страхування ціни, за якою купується або продається товар в майбутньому. Хеджування – одна з найперших функцій біржі.
  • Delivery (гарантія виконання зобов’язань за контрактом). Гарантія поставки товару має на увазі наявність його потрібної кількості на складах, розробку систем розрахунків, прийняття законів про біржі  та правил їх роботи, контроль над роботою бірж з боку держави.

Торгівля сировиною в Україні

Лідером серед вітчизняних бірж є Українська енергетична біржа. Вона являється єдиним джерелом котирувань на енергоресурси в Україні, у тому числі на газ. УЕБ проводить торги реальним товаром: нафтою і нафтопродуктами, природним газом, лісоматеріалами, енергоносіями, мінеральними добривами та ін. На терміновому ринку цієї біржі торгуються ф’ючерси на біржові індекси цін по газу та контракти на його поставку.

На сайті Української енергетичної біржі можна завжди знайти актуальні біржові котирування та визначити ціну на блакитне паливо за допомогою спеціального онлайн калькулятора